Flere jenter får verdifull erfaring gjennom årets utplassering i havnæringen

Årets utplassering for jenter fra videregående skoler i Ålesund, Molde og Kristiansund har nok en gang vist hvor viktig det er å gi unge kvinner tidlig innsikt i mulighetene som finnes i den havbaserte næringen.

ÅKP
Design uten navn _5_.png

Bedrifter som åpnet dørene

I år har jentene vært utplassert hos tre sentrale aktører i havnæringen:

Brunvoll – som jobber med avanserte marine fremdriftssystemer

GC Rieber – med sin satsing på marine ingredienser og bærekraft

Seagems Group – et biomarint selskap som produserer naturlige sjømat­ingredienser ved å utnytte biprodukter fra fiskeriindustrien

Bedriftene ga elevene omvisninger, innsikt i arbeidsprosesser og muligheten til å prøve seg på praktiske oppgaver sammen med fagfolk. Dette ble svært godt mottatt av deltakerne.

WinBIG10.jpg
Omvisning for jentene som hadde utplassering hos Seagems Group

Fornøyde elever – og nyttig læring

Tilbakemeldingene fra jentene viser tydelig hvor positiv opplevelsen har vært:

"Veldig lærerikt, hyggelige mennesker og en fin bedrift!". 

En annen av jentene sier dette om utplasseringsdagen: 

"Positivt overrasket – lærte mye nytt om yrker jeg ikke visste om og hvilken utdanning man må ha."

Alle jentene som fikk muligheten i år skriver også at de vil anbefale andre jenter å delta dersom de får muligheten.

Et viktig tiltak for framtiden

Utplasseringen er en aktivitet arrangert som en del av EU-prosjektet WIN-BIG, som er finansiert av Fylkeskommunen og Sparebanken Møre. Ordningen bidrar til å styrke rekrutteringen av jenter til blå næring, og gir deltakerne praktisk kunnskap, faglig inspirasjon og nye perspektiver på framtidige utdannings- og karrierevalg.

IMG_9478.jpg

Dagen viser hvor stor betydning det har å gi unge kvinner muligheten til å utforske havnæringen på nært hold. Tiltaket bygger både kompetanse og selvtillit – og bidrar til at flere jenter får øynene opp for en bransje i vekst, der deres kompetanse trengs.