Klynger & samarbeid

NO

MENU

NO

Sirkfôr-prosjektet er i gang

7. mai 2026

Hvordan kan vi redusere importavhengighet av fôrråvarer — og samtidig skape nye sirkulære verdikjeder i regionen? Det var utgangspunktet da aktører fra blå og grønn sektor møttes for å diskutere samarbeid, bioressurser, sidestrømmer og beredskap i fremtidens fôrverdikjeder.

Sirkfôr er et regionalt samarbeidsprosjekt ÅKP leder i samarbeid med Sintef Nordvest, finansiert av Møre og Romsdal Fylkeskommune. Prosjektet støtter opp under de nasjonale samfunnsoppdragene for bærekraftig fôr og sirkularitet ved å utvikle kunnskap, samarbeid og verdikjeder som reduserer importavhengighet av fôrråvarer og øker bruken av regionale, sirkulære bioressurser.

Sintef Nordvest som presenterer på Verdikjedesamarbeid-workshopen.

Verdikjedesamarbeid i praksis

Gjennom prosjektperioden skal næringsliv og andre relevante aktører inviteres inn i ulike aktiviteter og workshops for å bidra med innsikt, identifisere utfordringer og utforske nye løsninger.

Den første aktiviteten i prosjektet var workshopen Verdikjedesamarbeid, som samlet aktører fra flere ulike verdikjeder på tvers av blå og grønn sektor.

Målet med workshopen var å utforske barrierer og flaskehalser for samarbeid i regionen, men også å identifisere hvilke muligheter som kan oppstå dersom man lykkes med å koble verdikjeder tettere sammen.

Deltakerne fikk høre fra dyktige innledere fra Norinsect, NCE Seafood Innovation, NCE Heidner Biocluster, Rimfrost, Ruralis og Sintef Nordvest.

Diskusjonene viste et stort mulighetsrom, men også tydelige barrierer knyttet til risiko, lønnsomhet, regelverk og samarbeid på tvers av næringer.

Spennende innspill under gruppearbeidet.


Resultatene blir tatt med videre

Innspillene fra workshopen blir nå tatt med videre i prosjektet.

Til høsten fortsetter arbeidet med en ny workshop, der fokuset blir å konkretisere og vurdere aktuelle regionale råstoff og sidestrømmer med potensial som fremtidige fôrråvarer.

Det er med andre ord mye spennende arbeid i vente.

Samarbeidspartnere i prosjektet

Brødrene Sperre AS

Hofseth International AS

Atlantic Seafish AS

Nordnes AS

ScanProd AS

Vital Seafood AS

Mowi Markets Norway ASA

Edelgard AS

Norinsect AS

HI Giørtz Sønner AS

Gjøsund Hamn


Les mer om våre prosjekter her