IoT på skip
Seminar
GCE Blue Maritime Cluster, DIGICAT og Gagn Consulting AS inviterer til seminar med IOT på skip som fokus. Vi har denne gangen med oss Vard Electro, Nanopower, Soolo og Scanreach.
Vi starter samlingen med enkel lunsj i møterommet Marco Polo (NMK) i Ålesund.

Forum for Industrial Internet of Things (IIoT) ønsker denne gangen å fokusere på maritime anvendelser av IoT og sensorer. Vi har invitert innledere med praktisk erfaring fra installasjoner på båter, og oversikt over egnede teknologier. Som et eksempel vil stålkonstruksjonene på skip ofte gjøre det vanskeligere å etablere god nok dekning med trådløse teknologier. Videre vil vi gjerne belyse aktuelle tema som logging av data for prediktivt vedlikehold, kontinuerlige målinger, logging av data i områder utenfor dekning, og ny teknologi for måling av innhold i tanker.
Program:
• Vard Electro v/Andreas Hjellbakk:
Praktiske erfaringer med bruk av Trådløs IoT teknologi ombord i skip
• Soolo v/ Bjørn Høyland:
Ulike målemetoder av tanker ombord i skip.
Nytteverdien av digitale målinger
o Demonstrasjon av teknologi
• Nanopower v/ Jan Frode Bergsø:
Sensorer med minimalt forbruk av strøm. Hvordan logge data uten dekning?
o Demonstrasjon av teknologi
• Scan reach v/Arild Sæle:
Dekning ombord på skip. Utfordringer og muligheter.
Vi håper at mange tar turen til NMK i Ålesund, og gleder oss til å kunne mingle og utveksle erfaringer med dere ansikt til ansikt.